Żółty żonkil i czarny napis Łączy nas pamięć, 19 kwietnia 1943, Powstanie w Getcie warszawskim

Żonkile 2022

„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”
Marek Edelman

Już po raz kolejny braliśmy udział w akcji społeczno – edukacyjnej organizowanej przez
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. „Żonkile 2022”. W ramach przedsięwzięcia
uczniowie wszystkich klas brali udział w lekcjach bibliotecznych lub wychowawczych,
podczas których:

• Obejrzeli filmy edukacyjne lub wysłuchali słuchowisk pt. „Pamięć drobinek” (I – III),„Prawdziwi przyjaciele” (IV – VI) oraz „Muranów – Dzielnica Północna (VII – VIII).”
  • Wykonali żółtego Żonkila – symbolizującego szacunek dla tych, którzy uczestniczyli w powstaniu.
  • Pokazali, że #ŁączyNasPamięć.

Dzieci poznały również postać Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania,który w książce pt.: „I była miłość w getcie” zadawał bardzo ważne pytanie: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” Dostrzegły heroiczność i bohaterstwo mężczyzny oraz chęć bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Podczas tegorocznej edycji zastanawialiśmy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim.

Uczniowie dowiedzieli się także o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną. Zwrócona została również uwaga na znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących.

Uczniowie zapoznali się ze znaczeniem słów Edelmana: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.