Informacja o działalności szkoły

Zdjęcie Szkoły
Zdjęcie naszej szkoły

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowie jest publiczną,  ośmioletnią szkołą podstawową. Pierwszy etap edukacyjny obejmuje klasy 1-3. Drugi etap edukacyjny obejmuje klasy 4-8. Na koniec klasy 8 uczniowie przystępują do egzaminu zewnętrznego z języka polskiego, matematyki, wybranego języka obcego nowożytnego. Przystąpienie do egzaminu jest konieczne do ukończenia szkoły.

Uczniowie uczą się obowiązkowo dwóch języków obcych: od klasy pierwszej do ósmej – języka angielskiego ( pierwszy język obowiązkowy), od klasy siódmej do ósmej – języka niemieckiego ( drugi język obowiązkowy). Począwszy od klasy 7 mogą być tworzone oddziały dwujęzyczne. Drugim językiem nauczania wybranych przedmiotów: fizyka, matematyka, geografia, w  oddziałach dwujęzycznych, jest język angielski (nauka matematyki, geografii i fizyki odbywa się w językach: polskim i angielskim). W oddziałach dwujęzycznych zwiększa się liczbę godzin przeznaczonych na naukę języka angielskiego do 5 godzin tygodniowo.

Do szkoły z urzędu, przyjmowani są uczniowie zamieszkujący w jej obwodzie. Uczniowie zamieszkujący poza jej obwodem, mogą starać się o przyjęcie do szkoły, w miarę posiadanych miejsc i biorą udział w rekrutacji otwartej.  

Szkoła realizuje nauczanie przedmiotów  zgodnie z podstawą programową  kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i w oparciu o dopuszczone programy nauczania. Szkoła realizuje dostosowany do swoich potrzeb Program Wychowawczo-Profilaktyczny, zatwierdzany przez Radę Rodziców.

Organami szkoły są Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski, Rada Wolontariatu.

Szkoła położona jest w dogodnym miejscu, w centrum miasta, wśród osiedli mieszkalnych. Infrastruktura wokół szkoły obejmuje kompleks boisk sportowych do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej. Z boiska mogą także korzystać osoby niebędące uczniami szkoły, gdyż kompleks „Orlik 2012”jest obiektem ogólnodostępnym. Zaplecze sportowe stanowią także dwie sale gimnastyczne i sala do ćwiczeń korekcyjnych.

Szkoła jest monitorowana. Wejście do budynku jest stale nadzorowane przez pracownika.  Nauka odbywa się na pierwszą zmianę we wszystkich klasach i oddziałach. Pomieszczenia szatniowe zakładają podział na użytkowników według ich wieku i wzrostu: uczniowie klas pierwszych mają wydzielone boksy z  indywidualnymi ławeczkami i szafkami, uczniowie klas najstarszych  korzystają z indywidualnych szafek ubraniowych.

Klasy liczą średnio: 19  uczniów, co znacznie podnosi komfort pracy dydaktycznej i zapewnia lepsze bezpieczeństwo. Sale lekcyjne są przestronne, dobrze oświetlone. Stoliki i krzesełka uczniowskie są dobrane zgodnie z zasadami ergonomii do wieku i wzrostu dzieci. Wyposażenie w różnorodne i nowoczesne pomoce dydaktyczne, zarówno do klas młodszych, jak i starszych jest bardzo bogate. Ich wykorzystanie sprzyja indywidualizacji nauczania, podnosi jakość pracy, daje lepsze efekty i urozmaica proces lekcyjny. Bardzo często uczniowie pracują metodą projektów, zdobywając i utrwalając wiedzę i umiejętności w nowoczesny i twórczy sposób.

Corocznie szkoła realizuje innowacje pedagogiczne, bierze udział w różnych ciekawych  przedsięwzięciach, projektach  edukacyjnych,  akcjach okolicznościowych,  uroczystościach środowiskowych, a także realizuje programy własne.  Współpracuje z licznymi podmiotami zewnętrznymi działającymi na rzecz oświaty.

W oddziaływaniach wychowawczych szczególny nacisk kładzie się na edukację ekologiczną, patriotyczną, obywatelską, prozdrowotną, bezpieczeństwa w ruchu drogowym i  przestrzeni wirtualnej. Nowością jest także wdrażanie uczniów do przedsiębiorczości i  rozwoju osobistego. 

Pomagamy uczniom w rozpoznawaniu swoich mocnych stron i własnych predyspozycji, uczymy kreatywności, pomagamy i doradzamy w planowaniu swojej przyszłości edukacyjnej. W czasie edukacji szkolnej proponujemy uczniom udział w różnych zajęciach rozwijających kreatywność, dostosowując je do potrzeb, możliwości i wieku. Szczególną wagę przywiązujemy do działań profilaktycznych, zapobiegając rozwojowi zachowań niepożądanych, wzmacniając poczucie bezpieczeństwa i zapewniając ochronę dziecka.

Realizujemy pomoc psychologiczno-pedagogiczną. W szkole pracuje psycholog, pedagog, logopeda, którzy dokonują diagnozy potrzeb, prowadzą zajęcia specjalistyczne, współpracują  z rodzicami, udzielają porad i wskazówek oraz kierują do innych placówek/podmiotów wsparcia.

Zapewniamy zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na: czas pracy rodziców ( na ich wniosek ) lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole. Świetlica zapewnia zajęcia świetlicowe uwzględniające potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji. Świetlica jest czynna w godzinach od 6.30 do 16.30. 

Uczniowie wyjeżdżają na wycieczki, uczestniczą w wyjściach do kina, teatru, na koncerty, uczestniczą w grach terenowych, zawodach sportowych. Wielokrotnie osiągają wysokie lokaty, zdobywają nagrody i wyróżnienia. W tradycji szkoły funkcjonują: Dzień Patrona, Dzień Talentów, Ślubowanie klas I. Prowadzone są zajęcia sportowe w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego.

Szkoła posiada własną stołówkę, która przygotowuje obiady dla wszystkich chętnych uczniów.

Biblioteka szkolna została całkowicie wyremontowana, księgozbiór zakupiony głównie ze środków pozyskanych z realizacji projektów: „1000 powodów, by czytać”, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, został znacznie wzbogacony i dostosowany do zainteresowań uczniów.

W czasie ferii letnich, corocznie, szkoła organizuje dla uczniów półkolonię z bogatym programem sportowo-edukacyjno-rekreacyjnym, dofinansowaną ze środków budżetu miasta Tarnowa.

Dyrektorem szkoły jest mgr Bernadetta Walczak.

Informacja o Szkole Podstawowej nr 5 w tekście łatwym do czytania i zrozumienia

Wstęp

Szkoła Podstawowa nr 5 jest w jednym budynku.

Obok są boiska sportowe.

Nauka w szkole trwa 8 lat.

Na koniec klasy 8 jest egzamin z języka polskiego, matematyki, języka obcego.

Czym zajmuje się Szkoła

Nauka w szkole jest bezpłatna.

Uczniowie dostają bezpłatne podręczniki.

Uczniowie uczą się różnych przedmiotów, biorą udział w konkursach, wycieczkach.

W szkole jest stołówka.

Szkoła opiekuje się uczniami na świetlicy.

W szkole realizuje się Program Wychowawczo-Profilaktyczny.

W szkole pracuje pedagog, psycholog, logopeda.

Siedziba

Szkoła ma jeden budynek przy ulicy Skowronków 8.

Wejście główne jest od ulicy Słonecznej.

Przy wejściu do szkoły jest dzwonek, który trzeba przycisnąć.

Pracownik otworzy drzwi.

Zapyta, jaką sprawę chce się załatwić.

Pokieruje dalej.

Godziny pracy Szkoły

Szkoła jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 – 21.00

Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 – 16.30

W soboty i niedziele Szkoła jest nieczynna.

Wskazówki dojazdu do Szkoły

Na ulicę Słoneczną można dojechać autobusem.

Jadąc od strony wschodniej miasta przystanek, gdzie trzeba wysiąść nazywa się Słoneczna – Jasna. Z tego przystanku należy przejść na światłach przez ulicę Słoneczną i skierować się w lewą stronę ok. 120 metrów.

Jadąc od strony zachodniej miasta przystanek gdzie trzeba wysiąść nazywa się Słoneczna – Szkoła. Z tego przystanku należy skierować się w lewą stronę ok. 70 metrów.

Organizacja budynku

W szkole zaraz za drzwiami głównymi znajduje się sekretariat.Tutaj można załatwić różne sprawy: napisać pismo, uzyskać informację, odebrać legitymację.

Pracownik może też poprowadzić do innego miejsca w szkole lub osoby, która zajmie się sprawą.

Kontakt

Aby załatwić swoją sprawę możesz przyjść do Szkoły albo zadzwonić: telefon +48 14 621 22 60

możesz też napisać list lub przesłać e-mail.

Adres pocztowy to:

Szkoła Podstawowa nr 5

ul. Skowronków 8

33-100 Tarnów

Adres e-mail to: sekretsp5@umt.tarnow.pl