Informacje na temat egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 dostępne są na stronie http://www.oke.krakow.pl

HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2021/2022

W terminie głównymjęzyk polski –  24 maja 2022r. (wtorek) – godz. 9:00
matematyka –  25 maja 2022r. (środa) – godz. 9:00
język obcy nowożytny – 26 maja 2022r. (czwartek) – godz.9:00
W terminie dodatkowymjęzyk polski – 13 czerwca 2022r. (poniedziałek) – godz. 9:00
matematyka – 14 czerwca 2021r. (wtorek) – godz. 9:00
język obcy nowożytny – 15 czerwca 2022r. (środa) – godz. 9:00

CZAS TRWANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

Czas trwania /min./
arkusz standardowyprzedłużenie czasu
o którym mowa w pkt. 17
Komunikatu CKE
język polski120 do 180
matematyka100do 150
język obcy nowożytny90do 135
  • Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
  • Zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym – w maju i dodatkowym – w czerwcu. Do egzaminu w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych.
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
  • Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
    •  pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
    •  drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
    •  trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2023 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.
  • Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów może być wydłużony w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu.
  • Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE oraz – w przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych – leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.
  • Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatch,
  • Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać zdającym wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych. Nie mogą również w żaden sposób komentować zadań egzaminacyjnych.
  • Szczegółowy opis przebiegu egzaminu ósmoklasisty znajduje się w „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty”, publikowanej corocznie (do 10 września) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE. Szczegóły dotyczące pracy z arkuszem egzaminacyjnym z poszczególnych przedmiotów określa każdorazowo informacja zawarta na stronie tytułowej arkusza egzaminacyjnego.

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php?page=20190103115717492